نکات مهم در زمان خرید اقساطی خودرو

  در شرایط حال حاضر خرید خودرو صفر برای قشر بزرگی از جامعه غیر ممکن شده، فروش اقساطی خودرو در شرکت های کوچک و بزرگ انجام می شود. در خرید خودروی اقساطی باید حسابی زبر و زرنگ باشید تا سر شما کلاه نگذارند؛ چون بسیاری از دلالان و کلاهبرداران به انتظار آدم هایی نشسته اند که از بازار خودرو سر در نمی آورند و به راحتی وارد بازی چنین افرادی می شوند.  

چهارشنبه، ۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳:۳۵ |


برای خرید خودروی قسطی شما باید یک راهنمای خرید ماشین اقساطی داشته باشید. چرا می گوییم باید یک راهنما داشته باشید؟ چون شما با آن می توانید بر حسب نیاز، مقدار درآمد و سلیقه خودتان بهترین خرید را داشته باشید.

در این مقاله ما سعی می کنیم ابتدا به مزایا و معایب خرید خودروی اقساطی بپردازیم و سپس راهنمای خرید خودرو قسطی را به شکل جامع و کامل در اختیار شما قرار دهیم و در ادامه این مطلب نکاتی کلیدی را با شما در میان بگذاریم. همراه ما باشید.

مزایای خرید خودروی اقساطی

- بدون صرف هزینه زیاد، با خرید خودرو به شکل قسطی می توانید همزمان که از خودرو استفاده می کنید با برنامه ریزی چند ساله هزینه آن را بپردازید

- می توانید قبل از خرید خودرو به شکل اقساط  با شرکت مورد نظر مذاکره کنید و با روشی مطابق درآمد خودتان به عقد قرارداد بپردازید.

- در خرید خودرو اقساطی فاصله بین تحویل و بستن قرارداد بسیار کوتاه است. این درحالی است که شما اگر خودرو را از شرکت مستقیم و نقد بخرید خودرو مدت زمانی طول می کشد تا به دست شما برسد.
 
معایب خرید خودروی اقساطی

- میزان هزینه ای که در اقساط چند ساله می پردازید بیشتر از قیمت اصلی خودرو است.

- اگر شما نتوانید حتی یک قسط را بپردازید سند خودرو به نام شما نخواهد شد.

- خرید اقساطی خودرو هزینه هایی را علاوه بر هزینه ای که برای خودرو می پردازید مانند بیمه بدنه به شما تحمیل می کند.
 
جامع ترین راهنمای خرید خودرو قسطی
حتما بارها سعی کردید که حساب و کتاب کنید تا بفهمید بودجه ی شما به خرید خودرو خاصی می خورد یا نه؟ از آنجایی که خودرو می تواند یک کالای مهم و اساسی برای هر شهروندی باشد، باید با درآمد شما همخوانی داشته باشد. قشر عظیمی از جامعه قدرت خرید خودرو به صورت یکجا را ندارند. متاسفانه به دلیل نبود خودروی مرغوب با هزینه متوسط در کشور باید به سراغ خودروی قسطی رفت تا از خرید خودرو رضایت کسب کرد. اما چگونه اقساطی خودرو بخریم؟

سه بخش مهم و تاثیرگذار در فروش خودرو اقساطی بانک ها، شرکت خودروساز و لیزینگ است. موسسات لیزینگ متخصصان و واسطه های فروش کالاهای مختلفی هستند که بعضی از آنها خودرو را به صورت بلند مدت به فروش می رسانند. این شرکت ها در شرایط بازار با نوسانات زیاد ارز و غیره به نوعی از موقعیت پیش آمده نهایت استفاده را می برند و سود زیادی به آنها می رسد. این موسسات واسطه ی بین مردم و خودروسازان هستند و مردم برای خرید خودرو باید به آنها مراجعه کنند. در ادامه به مراحل خرید اقساطی خودرو می پرازیم.
 
انتخاب شرکت مناسب با فروش اقساطی خودرو
در مرحله ابتدایی باید شما انتخاب کنید که خواهان معامله با کدام شرکت هستید. انتخاب شرکت مورد نظر باید با توجه به شرایطی که برای پرداخت اقساط و همینطور نوع ضمانت انجام شود. در اینصورت بین خریدار و فروشنده توافقی صورت گرفته و قیمت خودرو قبل از تحویل دچار دگرگونی نمی شود. شرکت هایی که خودرو اقساطی به خریدار عرضه می کنند به طور کل شامل شرکت ایرانخودرو و سایپا بسته به واحدهای تولید آنها، شرکت ملت و پاسارگاد که خرید از طریق بانک های ملت و پاسارگاد صورت می گیرد و همینطور شرکت های خصوصی و مستقلی است که خودرو اقساطی عرضه می کنند.

ایران خودرو بزرگترین شرکت خودروسازی ایران با حدود ۲۵ خودرو است که با همکاری برند های خارجی مونتاژ هم تولید می کند. این شرکت نمایندگی های مختلفی در سراسر کشور دارد و طرح خرید اقساطی خودرو را برای مردم راه اندازی کرده تا بر اساس بودجه خود بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. اقساط معمولا ۱۲ تا ۴۸ ماهه است. مهمترین ویژگی هم برای خرید مستقیم و با قرعه کشی عدم نیاز به وجود ضامن است.
 
بررسی شرایط تحویل خودروی اقساطی
شرکت های نامبرده هر کدام به روش های مختلف اقدام به فروش اقساطی خودرو می کنند. باید دقت کنید و بهترین و معتبر ترین شرکت را با توجه به بودجه و وقت خود پیدا کنید. در این مرحله با مراجعه به شرکت مد نظر قراردادی به شما تحویل داده می شود که شما باید بند به بند آن را با دقت مطالعه کنید؛ این دقت به این دلیل حائز اهمیت است که با امضای آن راه برگشتی وجود ندارد و اگر شما از آن راضی نباشید دیگر معامله انجام شده.

با مراجعه به شرکت، فهرستی از انواع گزینه های فروش اقساطی بر اساس مدت زمان بازپرداخت، هزینه یا قیمت خرید و شکل قسط بندی ماشین ها در اختیار شما قرار می گیرد. به طور معمول در اکثر این شرکت های فروش اقساطی خودرو شما باید نصفی از مبلغ کل خرید را بپردازید و برای نیمی دیگر آن قسط بندی انجام می شود. معمولا قسط ماشین به مدت ۳ تا ۴ سال طول می کشد و اگر فردی توان این را نداشته باشد که تمام اقساط خودرو را بپردازد سند خودرو بعد مدت مشخص شده به نام وی انتقال داده نمی شود. مقدار سودی که شرکت های فروشنده در این معاملات می برند معمولا ۱۵ تا  ۲۵ درصد است و در آخر شما دو برابر مقدار واقعی خودرو را طی اقساط چند ساله می پردازید.
 
نکاتی که در هنگام معامله خودرو اقساطی نباید از یاد ببریم!
یکی از مواردی بسیار مهم که سوالات زیادی در مورد آن وجود دارد، سند زدن خودرو اقساطی است. سند خودرو اقساطی به دو شکل انجام می شود: اجاره به شرط تملیک و سند زدن خودرو به نام خریدار با دریافت چک یا سفته. زمانی که خودرویی را به شکل اقساط و با سند به شرط تملیک معامله کنید تا پایان اقساط خودرو خود به نام شما زده نخواهد شد. این نوع معامله بیشتر انجام می شود؛ علت آن بی دردسر بودن معامله برای فروشنده است. در این حالت اگر بازپرداخت کامل انجام نشود فروشنده ضرر نمی کند.

در حالت دوم زمانی که خودرو را معامله می کنید، در ازای هزینه خودرو از طرف فروشنده، خریدار چک و سفته و دو ضامن معتبر به فروشنده معرفی می کند. در این مورد سند خودرو بلافاصله به نام خریدار انتقال پیدا می کند. در هر دو حالت اگر از شما سود کمتر از حد معمول یا بیشتر درخواست شده به صحت معامله شک کرده و از انجام آن اجتناب کنید.

آیا خرید وکالتی خودرو امکان پذیر است؟
این موضوع صحت دارد اما توصیه ما این است در خرید خودرو از دادن وکالت بلاعزلی که فروشنده با آن بتواند از انتقال سند معاف شود جدا خودداری کنید. با این کار از شراکت فرد یا شرکت در خودرو جلوگیری می کنید و معامله امن تری خواهید داشت. در این نوع قرارداد باید بندی اضافه کرده و انتقال سند را به بعد پایان اقساط از جانب شرکت بسپارید. در کل سعی کنید قراردادی که منعقد می کنید با عنوان و شرایط اجاره به شرط تملیک خودرو باشد تا قانون تجارت برقرار باشد و علاوه بر آن همانطور که گفته شد از خرید خودروی قسطی شراکتی با افراد خودداری کنید.
 
امکان توقیف خودرو در صورت عدم پرداخت اقساط!
همانطور که گفتیم نیمی از هزینه خودرو را زمان عقد قرارداد می پردازید و نیمی دیگر را طی چند ماه یا چند سال می پردازید. اگر شما نتوانید اقساط  را به درستی پرداخت کنید امکان توقیف خودرو وجود دارد. سند خودرو در دست فروشنده است و از نظر اجرایی توانایی این کار را دارد. البته شما می توانید با نمایندگی و یا شرکتی که خودرو را از آن تحویل گرفتید ارتباط برقرار کنید و پرنده تشکیل داده و با پرداخت بدهی خود خودرو را از حالت تعلیق در بیاورید.


نکات مهم در زمان خرید اقساطی خودرو
مقاله

کد محتوا: ۲۲۵۰۱

ارسال: چهارشنبه، ۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳:۳۵

به روز شده: چهارشنبه، ۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸:۰۸

کلید واژه‌‌ها: خودرو، خودرو صفر، خودرو اقساطی، بیمه بدنه، ایران خودرو

نوع: مقاله

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: z۴car.com

بازدید: ۴۶۶

زبان: پارسی

(۴ مورد )
در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید. برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید. چنانچه هنوز عضو سایت نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید. (ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

کاردو، به عنوان یکی از بزرگترین فضای آنلاین تبادل و معامله خودرو، در حال حاضر به صدها مشتری در حال ارائه خدمات است. در این نسخه از وب‌سایت کاردو سعی شده است با بهره‌گیری از آخرین متدهای توسعه و برنامه‌نویسی امکان استفاده کاربران از سایت در دستگاه‌های هوشمند (موبایل، تبلت) به صورت ویژه‌ای فراهم می‌سازد و طراحی سایت به گونه‌ای است که لایه‌بندی سایت بر اساس دستگاه شما تطبیق می‌یابد.

این سایت ماحصل، تلاش‌های چندساله کارشناسان خبره در ۲ حوزه صنعت خودرو و IT بوده است و سعی شده است بنا به نیاز کاربر ایرانی و بر اساس شیوه فعالیت جاری کشور سریعترین و بهترین انتخاب‌ها فراهم باشد.

«کاردو» واژه‌ی اصیل پارسی است و به معنای توانمندی و پشتکار است، همچنین نگارش انگلیسی آن (CarDo) به معنای فعالیت مرتبط با خودرو می‌باشد. «کاردو» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا شایسته خدمت‌رسانی به شما باشد.

به دلیل حجم بالای آگهی‌های ثبت شده، امکان بررسی صحت و اصالت آن‌ها امکان‌ناپذیر است، پیش از هرگونه معامله از صحت و اصالت مدارک و خودرو مطمئن شوید، در صورت نیاز می‌توانید از کارشناسان بخش خدمات مشتریان ما جهت راهنمایی و باری‌رسانی استفاده کنید.

طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.

© ۱۳۹۳-۱۴۰۲ :: کلیه حقوق برای سایت کاردو محفوظ است. استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.