راهنمای کامل تشخیص کم شدن کیلومتر شمار خودرو

  امروزه با توجه به بازار داغ خودروهای دست دوم یا کارکرده به دلیل بالارفتن قیمت خودرو، تشخیص کم شدن کیلومتر شمار خودرو از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که تشخیص کم شدن کیلومتر شمار برای شما که قصد خرید خودروی دست دوم دارید بسیار مهم است. اگر دنبال این هستید تا بدانید که خودروی مورد نظر شما چند کیلومتر کار کرده است با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید تا اطلاعات لازم درباره نحوه تشخیص کم شدن کیلومتر شمار را کسب کنید.  

چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹:۹۷ |


نحوه کارکرد کیلومتر شمار خودرو چگونه است؟
یکی از بخش‌های خودرو که اطلاعات بسیار مفید و ارزشمندی را در اختیار راننده قرار می‌دهد کیلومتر شمار خودرو است، چرا که  راننده را از میزان کارکرد خودرو مطلع خواهد کرد. کیلومتر شمار به وسیله کابل هم محور به هاب چرخ‌های جلوی اتومبیل وصل شده و در صورت حرکت کردن اتومبیل، نمایشگر کیلومتر شمار سرعت را نمایش خواهد داد و میزان مسافتی که اتومبیل پیموده را در پنل فرمان و کامیپوتر خودرو ثبت و نمایش می‌دهد.

در زمان خرید و فروش خودرو نیز یکی از ملاک‌های قیمت‌گذاری میزان کارکرد اتومبیل است هرچقدر کارکرد کیلومتر شمار عدد بیشتری را به نمایش بگذارد افت قیمت خودرو هم بیشتر خواهد بود، در ادامه روش‌های تشخیص کم شدن کیلومتر شمار را با هم بررسی خواهیم کرد.

راه‌های تشخیص کم شدن کیلومتر شمار عبارتند از:
برای اینکه متوجه شوید که آیا کارکرد اتومبیل واقعی است یا دچار دست‌کاری شده است به صورت معمول چند راه وجود دارد که در ادامه این روش‌ها با لیست خواهیم کرد:

  • شمار از طریق دستگاه دیاگ
  • بررسی شکل ظاهری اتومبیل
  • بررسی تایرهای اتومبیل
  • بررسی سرویس‌های دوره‌ای نمایندگی
  • تشخیص کم شدن کیلومتر شمار از طریق کارشناسی اتومبیل

با توجه به اینکه شناسایی دست‌کاری کیلومتر شمار کار بسیار سختی است و اغلب دلالان و افراد سودجو برای اینکه اتومبیل را با قیمت بالاتری به فروش رسانند، اقدام به دست‌کاری کیلومتر شمار می‌نمایند که در ادامه هریک از این راه‌های تشخیص کم شدن کیلومتر توضیح خواهیم داد:

تشخیص کم شدن کیلومتر شمار از طریق دستگاه دیاگ
بررسی کامپیوتر اتومبیل و تست دستگاه دیاگ یکی از روش‌های تشخیص کم شدن کیلومتر شمار است، اما این روش به صورت قطعی میزان کارکرد خودرو را نشان نمی‌دهد، اما امروزه تعمیرکاران تجربه و تخصص لازم با استفاده از تکنولوژی که در اختیار دارند می‌توانند به داده هایی که در کامپیوتر ECU ثبت شده دست یافته و در صورت نیاز تغییراتی را در آن اعمال نمایند.

میزان کارکرد واقعی خودرو هم در نمایشگر پشت آمپر و هم در کامپیوتر ECU اتومبیل ذخیره می‌شود و در شرایطی که تنها کارکرد پشت نمایشگر دست‌کاری شود می‌توان از طریق داده‌های کامپیوتر به میزان کارکرد واقعی خودرو دسترسی پیدا کرد.

بررسی شکل ظاهری اتومبیل
با توجه به اینکه قطعات مصرفی خودرو به مرور زمان و در صورت استفاده مداوم دچار استهلاک خواهند شد، به همین خاطر یکی از راه‌های تشخیص کم شدن کیلومتر شمار محسوب می‌شود برای این موضوع می‌توان بخش‌های گوناگون اتومبیل را مورد بررسی قرار داد از جمله: سر دنده، فرمان، شبکه‌های رادیاتور، لنت‌های ترمز، روکش صندلی‌ها، لاستیک روی پدال‌ها، کدر شدن شیشه (جلو و عقب  و چراغ جلو و چراغ عقب و...) را می‌توان نام برد.

اگر با ماشین مد نظر رانندگی کنید با توجه به کشش و شتاب ماشین می‌توانید متوجه شوید که ماشین زیاد کار کرده یا خیر، چرا که ماشین کم کارکرد از شتاب و کشش بیشتری در هنگام حرکت برخوردار است و در این شرایط به کیلومترشمار و اعدادی که نمایش داده می‌شوند توجه نماید که آیا اعداد و ارقام به‌درستی نمایش داده می‌شوند.

بررسی تایرهای اتومبیل
بررسی تایرهای اتومبیل یکی دیگر از روش‌های تشخیص کم شدن کیلومتر شمار خودرو محسوب می‌شود هرچند که با تعویض لاستیک این روش قطعیت خود را از دست می‌دهد اما برای تست این روش با استفاده از یک سکه فلزی، آن را به صورت عمودی در عاج تایر فرو کنید، اگر بین ۱ یا ۱.۵ میلیمتر سکه در عاج لاستیک فرو رفت حداقل کارکرد ماشین ۸۰ هزار کیلومتر است و اگر اعداد کیلومتر شمار خودرو کمتر از این میزان را نمایش داد، یعنی میزان کارکرد کیلومتر شمار دستخوش تغییرات شده است.

بررسی سرویس‌های دوره‌ای نمایندگی
این روش یکی از مطمئن‌ترین روش‌های تشخیص کم شدن کیلومتر شمار برای اتومبیل‌های کنونی است چرا که مالکین اتومبیل برای اینکه از شرایط گارانتی خودروی خود استفاده نمایند ملزم به مراجعه حضوری و سرویس دوره‌ای خودروی خود خواهند بود و وقتی به نمایندگی شرکت مربوطه مراجعه نمایند، میزان کارکرد اتومبیل در نمایندگی ثبت خواهد شد. شما با مراجعه به نمایندگی‌های مربوط به خودرو می‌توانید استعلام بگیرید و از میزان کارکرد اتومبیل خود مطلع شوید.

تشخیص کم شدن کیلومتر شمار از طریق کارشناسی اتومبیل
و اما آخرین روشی که در این مقاله برای تشخیص کم شدن کیلومتر شمار خودرو به آن می‌پردازیم کمک گرفتن از کارشناس خودرو است، هرچند که در این روش هم به میزان تجربه و دانش کارشناس بستگی دارد و امکان اشتباه و خطای انسانی وجود دارد، اما در اغلب اوقات کارشناسان زبده به راحتی و بر حسب تجربه به میزان کارکرد خودرو پی می‌برند.

مکانیک زبردست با یک تست رانندگی و بررسی قطعات فنی خودرو  و باز کردن چرخ‌های خودرو و بررسی سیستم  ترمز و... که آیا میزان ساییدگی زیاد بوده یا کم، پی به میزان کارکرد واقعی خودروی مورد نظر خواهد برد، به همین خاطر با صرف هزینه بین ۲۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان می‌توانید خودرو را هنگام معامله کارشناسی کنید و از ضررهای اقتصادی جلوگیری نمایید.

جمع‌بندی مقاله و کلام پایانی
در این مقاله ما به بررسی نحوه تشخیص کم شدن کیلومترشمار خودرو پرداختیم و روش‌های پایه‌ای که وجود دارد که به شما سرنخ‌هایی درباره دست‌کاری کیلومتر شمار خودرو می‌دهد را با هم بررسی کردیم.

اما به یاد داشته باشید که برخی مواقع به دلیل تصادف یا خرابی کیلومتر شمار، مالک خودرو مجبور به تعویض کیلومتر شمار اتومبیل می‌شود و باید یک قطعه جدید را در پنل فرمان نصب نماید و کیلومتر شمار از صفر شروع به شمارش مسافت طی شده نماید.

در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوکی می‌توانید از فروشنده دلیل را جویا شوید شاید برای انجام این کار دلیل موجهی داشته باشد.

تشخیص دستکاری شدن کیلومتر شمار خودرو چگونه ممکن است؟
از طریق دستگاه دیاگ؛ از طریق شکل ظاهری خودرو؛ از طریق بررسی‌های تایر؛ از طریق سرویس‌های دوره‌ای نمایندگی؛ از طریق کمک گرفتن از دستگاه کیلومتر شمار

دستگاه دیاگ چگونه به شما کمک می‌کند که متوجه شوید کیلومترشمار خودرو دستکاری شده است؟
تعمیرکاران با کمک دستگاه دیاگ به صورت کلی تشخیص می‌دهند که خودرو شما دستکاری شده است یا خیر اما میزان دقیق دستکاری کیلومترشمار به کمک این دستگاه ممکن نیست.

چگونه از ظاهر خودرو متوجه شویم که کیلومترشمار آن دستکاری شده است؟
با بررسی میزان کارکرد سر دنده، فرمان، شبکه‌های رادیاتور، لنت‌های ترمز، روکش صندلی‌ها، لاستیک روی پدال‌ها، کدر شدن شیشه می‌توانید متوجه شوید کارکرد خودرو شما چقدر است.


راهنمای کامل تشخیص کم شدن کیلومتر شمار خودرو
دانشنامه

کد محتوا: ۲۲۴۸۸

ارسال: چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹:۹۷

به روز شده: چهارشنبه، ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲:۲۰

کلید واژه‌‌ها: کیلومتر شمار خودرو، کم شدن کیلومتر شمار خودرو، دستگاه دیاگ

نوع: دانشنامه

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: digiato

بازدید: ۱۰۹۸

زبان: پارسی

(۴ مورد )
در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید. برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید. چنانچه هنوز عضو سایت نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید. (ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

کاردو، به عنوان یکی از بزرگترین فضای آنلاین تبادل و معامله خودرو، در حال حاضر به صدها مشتری در حال ارائه خدمات است. در این نسخه از وب‌سایت کاردو سعی شده است با بهره‌گیری از آخرین متدهای توسعه و برنامه‌نویسی امکان استفاده کاربران از سایت در دستگاه‌های هوشمند (موبایل، تبلت) به صورت ویژه‌ای فراهم می‌سازد و طراحی سایت به گونه‌ای است که لایه‌بندی سایت بر اساس دستگاه شما تطبیق می‌یابد.

این سایت ماحصل، تلاش‌های چندساله کارشناسان خبره در ۲ حوزه صنعت خودرو و IT بوده است و سعی شده است بنا به نیاز کاربر ایرانی و بر اساس شیوه فعالیت جاری کشور سریعترین و بهترین انتخاب‌ها فراهم باشد.

«کاردو» واژه‌ی اصیل پارسی است و به معنای توانمندی و پشتکار است، همچنین نگارش انگلیسی آن (CarDo) به معنای فعالیت مرتبط با خودرو می‌باشد. «کاردو» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا شایسته خدمت‌رسانی به شما باشد.

به دلیل حجم بالای آگهی‌های ثبت شده، امکان بررسی صحت و اصالت آن‌ها امکان‌ناپذیر است، پیش از هرگونه معامله از صحت و اصالت مدارک و خودرو مطمئن شوید، در صورت نیاز می‌توانید از کارشناسان بخش خدمات مشتریان ما جهت راهنمایی و باری‌رسانی استفاده کنید.

طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.

© ۱۳۹۳-۱۴۰۱ :: کلیه حقوق برای سایت کاردو محفوظ است. استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.