تأثیرگذارترین خودروها در فرهنگ عمومی

  بعضی از خودروها آن‌ قدر خوش‌شانس هستند که تبدیل به عضوی از بطن جامعه می‌شوند و در روح و فکر مردم رسوخ می‌کنند. این خودروها آن ‌قدر در فرهنگ عمومی خوب جا می‌افتند که دیگر با گذشتن چند سال نیز کسی قادر به بیرون کردن آن‌ها از یاد و خاطره مردم نیست. نام این خودروها به راحتی به ذهن می‌رسند. البته اگر بخواهیم قضاوت کنیم این اصل که خودروها جزوی از فرهنگ‌ها می‌شوند به ‌شدت در آمریکا که بهشت خودروها است به چشم می‌آید؛ اما ما در این مطلب قصد داریم تا به این خودروها که به ‌شدت در فرهنگ عمومی خود را جا انداخته‌اند اشاره‌ای کنیم.  

دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲:۰۵ |

Chevrolet Corvette

بدون شک اگر بخواهیم از یک خودرو با اصالت و البته قدرتمند نام ببریم کوروت همیشه جزو فهرستمان قرار گرفته. نخستین بار در اوایل سال ۱۹۵۰ بود که‌ این هیولای تمام ‌عیار به جهان معرفی شد و از آن موقع به بعد تبدیل به رویای هزاران نفر در جهان و به ‌خصوص آمریکا شد؛ اما خودرو بی ‌نظیر کوروت تا به ‌حال در ۷ نسل تکامل پیدا کرده است و هر نسل جذاب‌تر از نسل گذشته خود شده است. شاید همیشه وجه تمایز این خودرو با دیگر رقبایش طراحی عجیب و فوق‌العاده آن نسبت به رقبا بوده است. البته این خودرو یکی از گران‌ترین خودروهای ساخت شرکت شورلت است؛ اما دلیل اصلی این‌ که ‌این خودرو این ‌قدر در فکر مردم محبوب و شناخته ‌شده است به این خاطر است که تا به‌ حال بیش از ده‌ها بار در موسیقی‌های خوانندگان مطرح آمریکایی از این خودرو نام ‌برده شده است. شاید یکی از بهترین مثال‌ها همان شعر کوروت قرمز کوچک ساخته خواننده آمریکایی پرنس باشد که باعث شد این خودرو خیلی زود محبوب شود. البته تا به ‌حال نام این خودرو بسیار در شعرهای خوانندگان مطرح دیگر نیز تکرار شده است. بدون شک کوروت دوست‌ داشتنی یکی از بهترین‌ها و سریع‌ترین خودروهای تاریخ است که می‌شناسیمش.

Ford Crown Victoria

اگر از طرفداران فیلم‌های اکشن هالیوودی یا حتی سری بازی‌های محبوب GTA باشید بدون شک با این خودرو آشنایی کامل دارید. خودرو معرکه فورد که یک سدان فول سایز است و در سال ۱۹۹۱ برای رقابت نفس‌گیر در این گروه در بازار توسط فورد ساخته شد یک سوپراستار تمام عیار سینما در بین سال‌های ساختش یعنی ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۱ بوده است. این خودرو تا به ‌حال در ۵ نسل تکامل پیدا کرده است. این سوپراستار تمام‌ عیار تا به ‌حال در ۲۳۳۵ صحنه سینمایی با نقش خودرو پلیس ظاهر شده است. گاهی ستاره تعقیب و گریزهای خیابانی بود و یا گاهی هم ۳ یا ۴ تا از این خودروها را در یک صحنه منفجر می‌کردند؛ اما درنهایت از این خودرو دوست‌ داشتنی یک ذهنیت تماماً مثبت در ذهن همه‌ی عاشقان سینما به ‌جا ماند. البته این خودرو بعد از نقش خودرو پلیس در نقش خودروهای تاکسی بیشترین حضور را ثبت کرده است. البته نقش‌های دیگری هم داشته است. البته طبق گفته‌های پلیس آمریکا هنوز در بعضی از مناطق جنوبی این کشور آخرین نسخه‌ این خودرو هنوز مشغول به انجام کار برای پلیس است. ویکتوریا دوست ‌داشتنی که چند سالی است که از کارخانه بازنشسته شده است اما هنوز مشتری‌های پر و پا قرصی از طرف هالیوود دارد. شکی نیست که می‌توان این خودرو را یکی از بهترین و تأثیرگذارترین خودروها در فرهنگ عمومی به‌ویژه سینما دوستان نام برد.

Ford Mustang

اما بازهم یک سوپراستار دیگر هالیوودی با این فرق که ‌این مدل تنها مدلی است که حتی مدل‌های قدیمی‌اش هم‌ چنان خواهان دارد. این خودرو تقریباً در تمامی نقش‌هایش یک سوپراستار تمام‌ عیار بوده است. این خودرو دوست‌ داشتنی که روح‌ بخش آرم اسب دونده است در سال ۱۹۶۴ به دنیا معرفی شد. در آن زمان به ‌واسطه طراحی بی‌ نظیر و البته خشنی که داشت توجه تهیه‌ کنندگان و کارگردان‌های هالیوودی را به خود جلب کرد. البته این خودرو یک هیولای تمام ‌عیار و به ‌واسطه قیمت مناسبش یک گزینه با صرفه اقتصادی محسوب می‌شود؛ اما بدون شک نسخه‌ای از این خودرو وجود دارد که نام ماستانگ عمده شهرتش را وام‌ دار این خودرو دوست‌ داشتنی است. ماستانگ محبوب سبز رنگ مدل ۱۹۶۸ که در فیلم فوق‌ العاده BULLITT توسط افسانه محشر هالیوود استیو مک کویین استفاده می‌شد آغازگر راه پرافتخار ماستانگ در تاریخ هالیوود است. البته بعضی‌ها معتقدند که عمده شهرت این خودرو به‌ واسطه حضور مدل ۱۹۷۱ آن با آن رنگ زرد زیبایش در فیلم «فرار در ۶۰ ثانیه» بوده است. از بازیگران مطرح این فیلم می‌توان به نیکلاس کیج که سوپراستار گذشته هالیوود بود و البته آنجلینا جولی اشاره کرد که البته در آن زمان‌ به ‌شدت جوان بود. تا اینجا هر چه گفتیم به مدل‌های قدیمی این خودرو مربوط بود اما کافی است سری به سری سریع و خشن بزنید تا ببینید که مدل‌های جدید در آن سری چه دلبری می‌کنند. شاید آخرین فیلمی که نگاه همه را به خود جلب کرد و حضور ماستانگ در آن به ‌شدت به چشم می‌آمد فیلم محبوب و اکشن «جان ویک» بوده است. به‌ هرحال نمی‌توان این را انکار کرد که‌ این خودرو یکی از بزرگ‌ترین خودها در تاریخ است و آنچه مشخص است این است که به‌ هیچ ‌وجه نمی‌توان آن را از ذهن و یاد مردم بیرون کرد.

Dodge Charger

اگر فیلم مطرح «بولیت» که یکی از فیلم‌های بی ‌نظیر استیو مک کویین است را دیده باشید بدون شک می‌دانید که کار مک کویین تنها معرفی کردن خودرو ماستانگ به ‌عنوان یک قهرمان همه‌فن‌حریف نبود. در آن زمان خودرویی درصحنه تعقیب و گریز سان ‌فرانسیسکوی فیلم نیاز بود که در حد و اندازه ماستانگ دوست داشتی باشد. به همین دلیل تهیه ‌کنندگان تصمیمی گرفتند تا از یک خودرو دوج چارجر R/T ۱۹۶۸ استفاده کنند. این خودرو بی ‌نظیر اولین بار در سال ۱۹۶۶ معرفی شد. البته خیلی‌ها معتقدند که مجموعه تلویزیونی Dukes Of Hazzard باعث مطرح‌ شدن این خودرو شد و بعدها به ‌واسطه شناخته شدن این خودرو در این سری مورد توجه بسیاری از فیلم‌سازان دیگر شد؛ اما یکی از صحنه‌هایی که تقریباً نقش عجیبی در شهرت این خودرو دارد به فیلم‌های سریع و خشن برمی‌ گردد. جایی که Domenic Toretto با بازی وین دیزل معروف برای مسابقات درگ از یک مدل ۱۹۷۰ چارجر با آن طراحی معروفش استفاده می‌کند. البته عمده شهرت این خودرو تنها به ‌واسطه حضورش در هالیوود نیست بلکه به علت حضور در مسابقات متفاوت و بعضاً خطرناکی است که این خودرو در آن‌ها شرکت داشته است.

Range Rover

مگر می‌شود که از خودرو رنج روور غافل شد. این خودرو به خاطر چند علت به ‌شدت معروف شده است. اول این ‌که ‌این خودرو نماد شاسی ‌بلندها و آفرودهای بی ‌نظیر در جهان است که تا به الآن کسی جرت رقابت با این خودرو بی ‌نظیر را نداشته است. دلیل دیگر به فعالیت‌های سینمایی این خودرو برمی‌ گردد. البته برخلاف دیگر خودروهایی که در لیستمان تا به‌ حال به آن‌ها اشاره کردیم این خودرو بیشتر به خاطر ایفای نقش برای افراد منفی در فیلم‌ها مطرح است. در اکثر فیلم‌هایی که‌ این خودرو وجود دارد افراد حال به هم زن فیلم و یا همان نقش منفی‌ها از این خودرو استفاده می‌کنند؛ اما دلیل آخری که ‌این خودرو را این‌ قدر جذاب کرده است استفاده اکثر افراد مشهور دنیا به ‌خصوص در آمریکا از این خودرو است. شاید از معروف افرادی که علاقه خاصی به استفاده از این خودرو دارند می‌توان به خواننده معروف جاستین ببر، مجری معروف برنامه تلویزیونی «THE LATE LATE SHOW» یعنی جیمز کوردن و یا مدل معروف کندال جنر اشاره کرد. درمجموع خودرو رنجروور برخلاف دیگر خودروهای این لیست خودرو گران ‌قیمتی است و شاید به همین خاطر است که در اکثر فیلم‌ها توسط نقش منفی‌ها استفاده می‌شود. درمجموع می‌توان با قاطعیت این خودرو را یکی از بهترین خودروها در فرهنگ عمومی نام برد.

Austin Mini

مگر می‌شود مستر بین را دیده و آن خودرو مطرح و دوست ‌داشتنی کوچکش را به یاد نیاورید. این خودرو به ‌شدت دوست‌ داشتنی و همه ‌فن‌حریف است. شاید اکثریت از این خودرو انتظاری نداشتند که به یک خودرو برای سرعت و یا تعقیب و گریز تبدیل شود اما در نسخه اورجینال «شغل ایتالیایی» با بازی مایکل کین بازیگر نام دار انگلیسی این خودرو برای تعقیب و گریز البته سرقت به کار گرفته‌ شده است. همین کار باعث شد که در نسخه بازسازی‌ شده این فیلم که ستارگانی همچون مارک والبرگ، جیسون استتهام و شارلیز ترون در آن به ایفای نقش می‌پرداختند از خودروهای مینی استفاده شد. البته یکی از دلایلی که باعث می‌شود این خودرو در نظر بسیاری دوست‌ داشتنی باشد اندازه کوچک و دوست‌ داشتنی این خودرو است. در نهایت می‌توان این خودرو دوست‌ داشتنی را یکی از برترین خودروها در فرهنگ مردم نامید.

Mercedes S-Class

اما نمی‌شد نامی از سری S به میان نیاورد. این خودرو دیگر به معنای واقعی یک سوپراستار تمام ‌عیار است. این خودرو در موسیقی و دنیای سینما و البته دنیای واقعی یک افسانه تمام عیار است. شاید عمده شهرت این خودرو این باشد که در مراسم‌های معتبر و به ‌ویژه برای جا به جایی رهبران دنیا یا مقامات مهم از این خودرو استفاده می‌شود. البته این خودرو با حضور در خیلی از ویدیو موزیک‌ها و فیلم‌ها جزوی از مشاهیر این عرصه‌ها به ‌حساب می‌آید. خودروهای بی ‌نظیر این سری شاید خیلی گران باشند اما ازنظر خیلی‌ها یک خودرو تمام و کامل هستند که هیچ عیبی ندارند.

Bugatti Veyron

بدون شک این خودرو یکی از مفاهیم ثروت در زمان خودش بود. هر کس که می‌خواست نشان دهد که ازلحاظ ثروت تمام و کمال است یک بوگاتی ویرون داشت. البته بوگاتی هم در فیلم‌ها یا ویدیو موزیک‌های بسیاری ظاهر شده است اما عمده شهرتش بدون شک به دلیل قیمت و البته سرعت باورنکردنی‌اش است. خودرو بوگاتی اولین خودرو در جهان بود که توانست رکورد سرعت‌ها را به بیش از ۴۰۰ کیلومتر جا به ‌جا کند. این خودرو برای مدت طولانی سریع‌ترین خودرو جاده‌ای جهان بود. البته این خودرو اولین خودرو در قرن جدید بود که به یک موتور هیولای ۱۶ سیلندری مجهز شده بود که می‌توانست ۱۵۰۰ اسب بخار توان تولید کند. بدون شک همین حالا اگر جایی حرفی از سرعت به میان بیاید می‌توانید خیلی راحت نام بوگاتی را بشنوید. البته مدل ویرون خیلی قدیمی محسوب می‌شود اما واقعیت این است که ‌این خودرو شروع‌ کننده داستان بی ‌رقیبی بوگاتی در بیت رقبا بوده.

Nissan GT-R

آخرین خودرو این لیست سهم ژاپنی‌هاست. خودرو بی‌ نظیر GT-R قهرمان بی‌رقیب در زمینه دریفت در جهان است و هنوز که هنوز هیچ خودرویی نتوانسته است رکورد فوق‌العاده این خودرو در زمینهٔ دریفت را بشکند؛ اما خودرو ژاپنی‌ها از دیرباز تاکنون ستاره سینمایی تمام ‌عیاری بوده و البته که هنوز هم هست. خودرو نیسان همیشه ظاهر جذاب و دوست‌ داشتنی داشته است اما بیشتر به خاطر شهرتش در بحث سرعت و پایداری بی ‌نظیرش در تمامی فیلم‌هایی که به تعقیب گریز نیاز دارند این خودرو انتخاب اکثر سینمایی‌ها است. در پایان می‌توان محصول بی‌ نظیر نیسان را یکی از بهترین خودروهایی نامید که بسیاری از افراد نمی‌توانند آن را از یاد ببرند.


تأثیرگذارترین خودروها در فرهنگ عمومی
مقاله

کد محتوا: ۲۱۱۵۸

ارسال: دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲:۰۵

به روز شده: دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵:۵۶

کلید واژه‌‌ها: کوروت، فورد، دوج، رنج روور، مرسدس، بوگاتی، نیسان

نوع: مقاله

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: جی اس ام

بازدید: ۲۸۷

زبان: پارسی

(۱ مورد )
در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید. برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید. چنانچه هنوز عضو سایت نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید. (ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

کاردو، به عنوان یکی از بزرگترین فضای آنلاین تبادل و معامله خودرو، در حال حاضر به صدها مشتری در حال ارائه خدمات است. در این نسخه از وب‌سایت کاردو سعی شده است با بهره‌گیری از آخرین متدهای توسعه و برنامه‌نویسی امکان استفاده کاربران از سایت در دستگاه‌های هوشمند (موبایل، تبلت) به صورت ویژه‌ای فراهم می‌سازد و طراحی سایت به گونه‌ای است که لایه‌بندی سایت بر اساس دستگاه شما تطبیق می‌یابد.

این سایت ماحصل، تلاش‌های چندساله کارشناسان خبره در ۲ حوزه صنعت خودرو و IT بوده است و سعی شده است بنا به نیاز کاربر ایرانی و بر اساس شیوه فعالیت جاری کشور سریعترین و بهترین انتخاب‌ها فراهم باشد.

«کاردو» واژه‌ی اصیل پارسی است و به معنای توانمندی و پشتکار است، همچنین نگارش انگلیسی آن (CarDo) به معنای فعالیت مرتبط با خودرو می‌باشد. «کاردو» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا شایسته خدمت‌رسانی به شما باشد.

به دلیل حجم بالای آگهی‌های ثبت شده، امکان بررسی صحت و اصالت آن‌ها امکان‌ناپذیر است، پیش از هرگونه معامله از صحت و اصالت مدارک و خودرو مطمئن شوید، در صورت نیاز می‌توانید از کارشناسان بخش خدمات مشتریان ما جهت راهنمایی و باری‌رسانی استفاده کنید.

طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.

© ۱۳۹۳-۱۴۰۰ :: کلیه حقوق برای سایت کاردو محفوظ است. استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.