آکورا

ACURA

تاسیس: ۱۹۸۶

ژاپن

مـدل‌‌ها (تعداد تيپ‌‌ها)

اکیورا (به ژاپنی: アキュラ) شرکت خودروسازی ژاپنی است، که تولیدکننده خودروهای لوکس، خودروهای اسپورت و سدان اسپورت شرکت هوندا می‌باشد. شرکت آکیورا رقیب اول شرکت‌هایی همانند لکسوس٬ اینفینیتی و ب ام و در تولید خودروهای لوکس است.

تاریخچه

شرکت اکیورا در سال 1986 فعالیتش را آغاز نمود. خودروهای لوکس این شرکت از سال 1986 در ایالات متحده آمریکا، کانادا و هنگ کنگ و از سال 2004 در مکزیک و از سال 2006 در چین عرضه شد. همچنین آکیورا از پایان سال 2008 در روسیه عرضه گردید.

اکیورا نخستین شرکت ژاپنی است، که تولید اتومبیل‌های لوکس را در دستور کار خود قرار داد. پیش از شکل‌گیری برند اکیورا، هدف اول شرکت‌های خودروسازی ژاپنی، تولید خودرو با حداقل هزینه بود. امروزه بزرگترین رقبای اکیورا، دو شرکت لکسوس (با مدیریت تویوتا) و اینفینیتی (با مدیریت نیسان) می‌باشند.

دفاتر مرکزی این شرکت در شهرهای میناتو، توکیو، ژاپن و تورانس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارند. از خودروهای تولید شده توسط اکیورا، می‌توان به: آکیورا آردی‌ایکس، آکیورا تی‌ال، آکیورا سی‌اس‌ایکس، آکیورا تی‌اس‌اکس، آکیورا ام‌دی‌ایکس، آکیورا ای‌ال، آکیورا ویگور و آکیورا لجند، اشاره نمود.

 آکورا (با تلفظ ژاپنی آکیورا) یکی از برندهای نوپا و نه چندان با تجربه در بازار بین‌المللی بوده که همواره با عرضه اتومبیل‌های خاص با عملکرد قابل رقابت با بزرگان، در عرض تنها چند دهه، توانست بازار خوبی را برای خودش به دست بیاورد. آکورا همانند لکسوس برای تویوتا، بخش ساخت مدل‌های لوکس شرکت هوندا است که از سال 1986 در بازار آمریکای شمالی و کانادا عرضه می‌شود. این برند در سال 1991 برای بازار هونگ کونگ، 2004 در بازار مکزیک و 2006 در بازار چین معرفی شد و قرار بود که در سال 2008 هم در بازار خود ژاپن عرضه شود اما به دلیل بحران مالی سال 2008 این کشور، این اتفاق رخ نداد. 

معرفی آکورا همزمان با نمایندگی‌های مرتبط فروش ژاپنی هوندا به نام کلیو بود که وظیفه فروش اتومبیل‌های لوکس را بر عهده داشت. بدین ترتیب می‌توان این برند را اولین برند لوکس ژاپنی در دنیا معرفی کرد. در همان ابتدای حضور در بازار آمریکا، آکورا توانست جزو پرفروش‌ترین‌های این بازار قرار گیرد. در نوشتار زیر، مروری بر تاریخچه مختصر این برند خواهیم داشت.

از معرفی برند تا معرفی سوپراسپرت NSX

پس از یک دهه تحقیقات، هوندا تعداد 60 نمایندگی را در بازار آمریکای شمالی راه‌اندازی کرد تا بتواند محصولات آکورای خود را بفروشد. آکورا که با شعار عملکرد دقیق” وارد بازار آمریکا شد در ابتدا تنها دو مدل را عرضه کرد که اولین آنها سدان لوکس Legend و دیگری هاچ‌بک‌ Integra بود که در دو نوع سه و پنج در قابل خرید بود. مدل Legend حاصل پروژه XX از ملحق شدن هوندا به گروه بریتانیایی آستین روور بود. از نظر مکانیکی می‌شد آنرا با روور 800 مقایسه کرد در حالیکه مدل Integra نمونه ارتقاء یافته هاچ‌بک‌ هوندا Quint بود. آکورا Legend برای رقابت با تویوتا کراون و نیسان سِدریک و گلوریا طراحی و ساخته شده بود اما با توجه به موفقیت چشمگیر این مدل در بازار بین‌المللی، تویوتا، لینکلن و نیسان هم مدل‌هایی را برای رقابت با این سدان لوکس ارائه کردند که حاصل آن لکسوس ES، اینفینیتی J30 و لینکلن کانتیننتال بر روی پلتفرم فورد تاروس بود.

آکورا بدعت‌گذار اتومبیل‌های لوکس ژاپنی

سال 1987، اولین سالی بود که آکورا حضور کامل در بازار داشت و توانست 109 هزار دستگاه اتومبیل را به فروش برساند که 55 هزار دستگاه آن مدل Legend بود. در سال 1990، فروش آکورا به 138 هزار دستگاه رسید که 54 هزار دستگاه از آمار کل، بازهم Legend بود. در همان سال، فروش کل مرسدس بنز، 78 هزار دستگاه و لکسوس و ب‌ام‌و هر کدام 64 هزار دستگاه بود.

موفقیت مثال زدنی و غیر قابل باور آکورا، سایر اتومبیل سازان ژاپنی را بر آن داشت تا بخشی را صرفأ جهت ساخت اتومبیل‌های لوکس ایجاد کنند که در نتیجه لکسوس از تویوتا و اینفینیتی از نیسان در سال 1989 زاده شدند. مزدا هم در دهه 90 میلادی برای بخش لوکس Amati برنامه ریزی کرده بود اما هیچگاه این برند معرفی و رسمی ‌نشد.

در سال 1990 پس از گذشت پنج سال از معرفی Legend و Integra، کوپه اسپرت محور عقب NSX را معرفی کرد. NSX اولین اتومبیل اسپرت ژاپنی بود که توانایی رقابت با فراری و پورشه را داشت. از این کوپه، هنوز هم به عنوان پرآوازه‌ترین اتومبیل‌های اسپرت در تاریخ یاد می‌شود. مدل NSX اولین اتومبیل تولید انبوه با بدنه تمام آلومینیومی ‌بود و به یاری تکنولوژی V-Tech هوندا، همگان آن‌را به عنوان یک سوپراسپرت روزمر مورد استفاده قرار می‌دادند زیرا کاملأ کاربردی و قابل اطمینان بود. این کوپه ژاپنی، برای اولین بار استانداردهایی را معرفی کرد که تا پیش از آن در بازار مطرح نشده بود. با عرضه NSX بود که آکورا برند خود را با لوگو A معرفی کرد. این لوگو در واقع دو کالیپر ترمز هستند که به شکل زیبایی حرف A را تشکیل می‌دهند و نماد قابلیت اطمینان و عملکرد دقیق محصولات این برند نوپا بودند.

علی‌رغم اینکه آکورا شروع خوبی را تجربه کرد، از اواسط تا اواخر دهه 90، با افت فروش مواجه شد. بسیاری دلیل آنرا طراحی‌های تغییر یافته محصولات آکورا می‌دانند که نتوانست چندان موفق عمل کند که از جمله آنها می‌توان به آکورا Vigor اشاره کرد که برای رقابت با اینفینیتی J30 و لکسوس ES وارد میدان نبرد شده بود.

در طول همین سال‌ها، آکورا سیستم نام گذاری خود را از اسم به حروف و شماره تغییر داد. عبارت 5/3 RL جایگزین نام پرطرفدار Legend و عبارات5/2 TL و5/3 TL برای Vigor استفاده شد. این سیستم نامگذاری به این دلیل که باعث گمراهی در حفظ نام مدل‌ها می‌شد، نارضایتی‌ها را به همراه داشت که البته این سیستم نامگذاری همواره برای آکورا استفاده می‌شود. موتور 6 سیلندر 210 اسب بخاری RL که بعدأ به 225 اسب بخار افزایش یافت، و در طراحی آن از لکسوس LS400 تقلید شده بود، رقابت با ب‌ام‌و، آئودی و لکسوس را در سر می‌پروراند.

در اواخر دهه 90 و پیش از شروع قرن جدید میلادی، هوندا و سایر اتومبیل سازان ژاپنی از بحران مالی رنج می‌بردند و از این دوره با عنوان دهه گمشده یاد می‌شود. در همین مدت، فروش NSX نیز به شدت با کاهش مواجه شد و آکورا را برآن داشت تا تغییراتی اندک را بر روی آن اعمال کند. سال بعد، مدل Integra در بازار کانادا با مدل 6/1 EL جایگزین شد که در واقع هوندا سیویک بود که با برند آکورا عرضه شد. 

اما با وجود موفقیت نه چندان رضایت بخش آکورا در دهه 90، توانست جوانان تشنه تیونینگ اتومبیل را مجذوب خود کند. راحتی در تیونینگ بدنه و افزایش قدرت موتور که شعار هوندا برای اتومبیل‌هایش بود، به محصولات آکورا نیز راه یافت و Integra را به یکی از محبوب‌ترین اتومبیل‌های تیونرها تبدیل کرد.

قرن جدید با محصولات جدید

با شروع قرن جدید، آکورا هم تجدید نظر در طراحی‌های خود را آغاز کرد که این روند با مدل TL شروع شد که وارد نسل دوم خود شده بود و برای رقابت با ب‌ام‌و سری 3 و لکسوس ES عرضه شد. آکورا 2/3 TL، در هیچ‌یک از مقایسه‌های اتومبیل‌های لوکس نتوانست پیروز شود اما تلفیق عملکرد اسپرت با امکانات لوکس، بازهم موفقیت را برای آکورا به ارمغان آورد و محصولات بعدی آکورا پیرو راه این مدل بودند.

مدل بعدی آکورا، شاسی بلند MDX با سه ردیف صندلی بود که بر پایه مینی ون هوندا اودیسه ساخته و جایگزین آکورا SLX شد. این شاسی بلند توانست در اولین آزمایش در رویارویی با 7 شاسی بلند دیگر، تمامی‌آنها را مغلوب کند. گویی آکورا دوباره کلید موفقیت خود را پیدا کرده بود و پیرو MDX، مدل‌های 2/3 TL، 2/3 CL و RSX (همان هاچ‌بک‌ Integra) و نسخه فیس‌لیفت NSX معرفی شدند. همچون Integra، جانشینش نیز اتومبیل محبوب تیونرها بود اما طی اقدامی ‌عجیب در سال 2006، تولید RSX متوقف شد که دلیل این امر آن بود که آکورا می‌خواست خود را به عنوان یک برند لوکس در سطح دنیا معرفی کند بنابراین یک کوپه اسپرت مورد علاقه جوانان و تیونرها، جایی در طیف محصولات لوکس نداشت.

نسل سوم TL برای سال 2004 با بدنه‌ای جسورانه‌تر با خطوط تیز و برنده معرفی شد که با سود جستن از موتور 6 سیلندر 270 اسب بخاری توانست فروش سال 2005 آکورا را به نزدیک به 71 هزار دستگاه برساند و توانست رقبای خود نظیر مرسدس C کلاس، آئودی A4، کادیلاک CTS، اینفینیتی G35 و لکسوس ES را مغلوب کند. در همین زمان، آکورا مدل TSX را معرفی کرد که با تعداد زیادی آپشن و امکانات، رقیبی ارزان‌تر برای ب‌ام‌و سری 3 بود.

در سال 2005، RL جدید با 300 اسب بخار قدرت، بدنه با طراحی جدید و سیستم SH-AWD (این سیستم می‌تواند در پیچ‌ها تمامی‌قدرت را به یکی از چرخ‌ها منتقل کند) معرفی شد. نسل دوم RL توانست در سال 2005، در لیست بهترین‌های مجله Car & Driver قرار بگیرد. اما فروش این مدل با توجه به قیمت بالایی که داشت، طبق برنامه از پیش تعیین شده آکورا پیش نرفت اگرچه امکانات بیشتر و عملکرد بهترین نسبت به بهترین اتومبیل بازار یعنی ب‌ام‌و سری 5 داشت. این مدل 69 هزار دلار کانادا قیمت داشت که از ب‌ام‌و 525 6 سیلندر گران‌تر و تقریبأ نزدیک به قیمت 8 سیلندر رقیب باواریایی خود بود. اما از آنجایی که مشتریان انتظار قیمت پایین‌تری از اتومبیل‌های ژاپنی نسبت به آلمانی داشتند، هوندا مجبور شد تا قیمت جهانی RL را کاهش دهد.

دو مدل TL و TSX آکورا به پر فروش‌ترین مدل‌های آکورا تبدیل شدند و تا جایی نظر نشریات و رسانه‌ها را به خود جلب کردند که TSX از سال 2004 تا 2006، توانست در لیست 10 اتومبیل برتر نشریه Car & Driver قرار بگیرد.
در سال 2006، آکورا یک شاسی‌بلند کوچک با بدنه unibody را عرضه کرد و در همان سال، نسل جدید MDX با طراحی جدید و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر وارد بازار شد.

آکورا برای سال 2007، TL Type S را معرفی کرد و سال بعد، از TL و TSX جدید رونمایی کرد و شاسی بلند اسپرت و کاملأ جدید ZDX را معرفی کرد. ZDX که برای رقابت با X6 آماده شده بود اولین محصول آکورا بود که طراحی آن در استودیوی طراحی این برند در کالیفرنیای جنوبی انجام گرفت. همچنین ZDX اولین محصول آکورا بوده است که به‌طور تمام و کمال در آمریکای شمالی به تولید می‌رسد.

قرار بود که نسل جدید RL یک سدان لوکس محور عقب با موتور 8 سیلندر باشد اما با توجه به بحران اقتصادی در سال 2008، از این تصمیم خود منصرف شد. دو سال بعد، آکورا، واگن TSX را در نمایشگاه بین‌المللی نیویورک معرفی کرد که بر پایه هوندا آکورد بازار اروپا ساخته شده بود. اما هنوز هم از نسل سوم RL خبری نبود. در سال 2010، شاسی بلند MDX دستخوش تغییراتی اندک شد و گیرباکس ZDX روی آن قرار گرفت. در سال 2012، آکورا از مدل کاملأ جدید ILX رونمایی کرد که بر پایه هوندا سیویک ساخته شده بود و از همان موتورها استفاده می‌کرد. در همین سال از کانسپت RLX رونمایی کرد که به عنوان جایگزین RL معرفی شده بود.

در سال 2013، آکورا از کانسپت RDX رونمایی کرد که در نمونه تولیدی که در همان سال راهی بازار شد، تنها تغییراتی اندک بر روی بدنه اعمال شده بود. MDX هم در همین سال مجددأ دستخوش تغییراتی شد تا به مبارزه با لکسوس RX، آئودی A8 و بسیاری دیگر برود. برای اولین بار، این شاسی بلند بجای تکنولوژی SH-AWD از سیستم چهار چرخ متحرک با کنترل هوشمند استفاده کرد.

اما هیچ‌یک از محصولات آکورا به اندازه NSX شناخته شده و معروف نیست و این برند را می‌توان از روی این مدل شناخت. آکورا هم با علم به این موضوع در سال 2007، اعلام کرد که در سال 2010، از نسل جدید NSX با نیروی محرکه 10 سیلندر رونمایی خواهد کرد. سال بعد، به دلیل بحران مالی کمپانی، توسعه این پروژه لغو شد. و در سال 2010، این پروژه در قالب هوندا HSV-010 GT وارد مسابقات قهرمانی سوپر جی‌تی ژاپن شد. این هوندا از نیروی محرکه 8 سیلندر 4/3  لیتری با 500 اسب بخار بهره می‌برد. سال بعد مجددأ کار بر روی NSX آغاز شد و مسئولین آنرا به طور رسمی‌تأیید کردند. اما این بار قرار شد تا NSX یک سوپراسپرت دوستدار محیط زیست باشد. در نمایشگاه بین‌المللی آمریکای شمالی در سال 2012، آکورا از NSX کانسپت رونمایی کرد. اما هیچکس انتظار چنین غوغایی را از سوی این برند ژاپنی نداشت. NSX جدید با طراحی منحصر به فرد و خیره کننده‌اش، به تیتر یک تمامی‌ نشریات و رسانه‌ها تبدیل شد. به‌خصوص آنکه نیروی محرکه آن نیز کاملأ منحصر به فرد و کم مصرف نیز بود. موتور 6 سیلندر استفاده شده برای NSX از تکنولوژی‌های موتور فرمول یک هوندا-مکلارن استفاده می‌کند که در سال 2015 استفاده می‌شود. این موتور که در بخش عقب بدنه قرار گرفته است، چرخ‌های عقب را به حرکت در می‌آورد در حالیکه دو دستگاه موتور الکتریکی وظیفه انتقال قدرت به چرخ‌های جلو را بر عهده دارند. آکورا NSX با ورودش به بازار یک خطر جدی برای تمامی ‌سوپراسپرت‌ها به شمار می‌رود. زیرا چه از نظر طراحی و چه از نظر فنی، یک سر و گردن بالاتر از تمامی‌رقبایش است. بدون شک، NSX آکورا را به دوران شکوه ابتدایی‌اش باز خواهد گرداند.

بازاریابی خلاقانه آکورا

آکورا در کنار تبلیغات در رسانه‌ها و نشریات مختلف، روشی جدید و البته کارساز را برای معرفی محصولاتش پیدا کرده است، معرفی آنها در فیلم‌های سینمایی که قهرمانان فیلم بر محصولات آکورا سوار می‌شوند. آکورا در سال 2010 میلادی، قراردادی را با شرکت Marvel منعقد کرد تا از محصولات آکورا در فیلم‌های ساخت Marvel استفاده شود که برای اولین بار در فیلم سینمایی مرد آهنین 2، از آکورا ZDX استفاده شد. در ماه آوریل سال 2011، شرکت Marvel محصولات آکورا را به عنوان برند رسمی‌سازمان مجازی S.H.I.E.L.D معرفی کرد. مدل‌های MDX، ZDX، RL و TL در دو فیلم بعدی Marvel یعنی Thor و کاپیتان آمریکا استفاده شد. 


در فیلم سینمایی پر فروش اَوِنجِرز، مرد آهنین به جای آئودی R8، سوار بر NSX کانسپت شد که غوغای زیادی بر پا کرد. آکورا برای هر کاری می‌داند که دقیقأ چه چیزی را می‌خواهد، زیرا تا کنون همگان فقط موفقیت این برند را دیده‌اند و گویی شکست برای آکورا معنایی ندارد. 
در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید. برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید. چنانچه هنوز عضو سایت نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید. (ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

کاردو، به عنوان یکی از بزرگترین فضای آنلاین تبادل و معامله خودرو، در حال حاضر به صدها مشتری در حال ارائه خدمات است. در این نسخه از وب‌سایت کاردو سعی شده است با بهره‌گیری از آخرین متدهای توسعه و برنامه‌نویسی امکان استفاده کاربران از سایت در دستگاه‌های هوشمند (موبایل، تبلت) به صورت ویژه‌ای فراهم می‌سازد و طراحی سایت به گونه‌ای است که لایه‌بندی سایت بر اساس دستگاه شما تطبیق می‌یابد.

این سایت ماحصل، تلاش‌های چندساله کارشناسان خبره در ۲ حوزه صنعت خودرو و IT بوده است و سعی شده است بنا به نیاز کاربر ایرانی و بر اساس شیوه فعالیت جاری کشور سریعترین و بهترین انتخاب‌ها فراهم باشد.

«کاردو» واژه‌ی اصیل پارسی است و به معنای توانمندی و پشتکار است، همچنین نگارش انگلیسی آن (CarDo) به معنای فعالیت مرتبط با خودرو می‌باشد. «کاردو» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا شایسته خدمت‌رسانی به شما باشد.

به دلیل حجم بالای آگهی‌های ثبت شده، امکان بررسی صحت و اصالت آن‌ها امکان‌ناپذیر است، پیش از هرگونه معامله از صحت و اصالت مدارک و خودرو مطمئن شوید، در صورت نیاز می‌توانید از کارشناسان بخش خدمات مشتریان ما جهت راهنمایی و باری‌رسانی استفاده کنید.

طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.

© ۱۳۹۳-۱۴۰۰ :: کلیه حقوق برای سایت کاردو محفوظ است. استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.