گردن کلفت‌ها

با برترین شاسی‌ بلندهای آمریکایی آشنا شوید

  در سال های اخیر خودروهای شاسی بلند محبوبیت زیادی پیدا کرده اند و در حال حاضر یکی از پدیده‌های صنعت خودروسازی جهان هستند. اغلب مردم نمی‌دانند که برای نخستین بار این کلاس توسط آمریکایی‌ها اختراع شده است. اختراع شاسی‌بلندها زمانی رخ داد که نیاز به خودروهایی برای آفرود و بیراهه نوردی حس شده بود و در آن زمان این خودروها مراحل ابتدایی تکامل صنعتی بودند. بنابراین باید محل تولد و خط مقدم توسعه شاسی‌بلندهای مدرن را آمریکا دانست.  

پنج‌‌شنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱:۳۲ |

اکنون خودروسازان آمریکایی سال‌ها است که مشغول تولید شاسی‌بلندها بوده و آنها را به سراسر جهان صادر می‌کنند. در این متن ما تصمیم گرفتیم که ۱۰ شاسی‌بلند بزرگ و به یاد ماندنی آمریکایی را معرفی کنیم. این محصولات از محبوبیت زیادی در ایالات‌متحده آمریکا برخوردار هستند. لیست ما شامل مدل‌هایی است که عامل توسعه شاسی‌بلندها بوده و به تکامل این محصولات کمک کرده‌اند.

جیپ گرند واگونییر

شاسی‌بلند واگونییر برای نخستین بار در سال ۱۹۶۲ معرفی شد. این محصول امکانات مناسبی داشته و کیفیت سواری آن در حد و اندازه خودروهای خانوادگی است. اما استفاده از واگونییر برای تجربه آفرودی لذت بخش مناسب خواهد بود. سال‌ها گذشت و واگونییر به گرند واگونییر تغییر شکل داده و اتومبیلی لوکس شد. گرند واگنیر امکانات و کیفیت بهتری داشته و از چهره زیبایی برخوردار بود. این اتومبیل به معنای واقعی کلمه به توسعه شاسی‌بلند‌ها کمک کرد و به عنوان یکی از جریان سازترین شاسی‌بلندهای آمریکایی، بیش از ۳۰ سال روی خط تولید بود و از خود رکوردهای مختلفی به یادگار گذاشت.
 
فورد اکسپلورر

اگر چه اکسپلورر شاسی‌بلندی متوسط با عملکردی تیره و تار بوده و به راحتی واژگون می‌شد؛ اما اتومبیلی مناسب بود و در زمان خود بسیار موفق عمل کرد. اکسپلورر در سال ۱۹۹۱ معرفی شد. این محصول شاسی محکمی داشته و فضای داخلی راحت آن میزبانی مناسب بوده و می‌توان به آسانی از ویژگی‌های فنی اکسپورر بهره برد. اکسپلورر پیشتازِ موج اول شاسی‌بلندهای خانوادگی بوده و این کلاس را در بازار آمریکا تعریف کرده است.

شورولت سابربن

سابربن یکی از محصولات اصلی شورولت بوده و از سال ۱۹۳۵ تاکنون برروی خط تولید قرار دارد. این محصول به عنوان واگن معرفی شد؛ اما در دهه ۱۹۶۰ پیشرانه‌ای جدید و سیستم چهار چرخ محرک، آن را به یک شاسی‌بلند بزرگ و ایده‌آل تبدیل کرد. امروزه سابربان اسطوره شاسی‌بلندهای بزرگ در جهان بوده و بسیار مورد احترام است. سابربان از پیشرانه V۸ بسیار با کیفیت و قدرتمندی برخوردار بوده و مملو از امکانات مناسب و کاربردی است.

ویلیز اورلندر

قبل از جیپ واگونییر، ویلیز مدلی به نام اُورلند را معرفی کرد. این محصول اساساً یک جیپ از دوران جنگ جهانی دوم بود؛ ولی آرامش و آسایش بیشتری داشته و پنل‌های چوبی بدنه آن هم سفارشی بود. اُورلند پیشتاز تمام شاسی‌بلندها بوده و حتی اگر به اندازه کافی برای تبدیل شدن به خودرویی خانوادگی راحت نباشد؛ در عوض نشان می‌دهد که اتومبیل‌های چهار چرخ محرک نباید به دور از تجملات بوده و یا ظاهری زمخت و بدقواره داشته باشند.

جیپ گرند چروکی

جیپ گرند واگونییر در حد و اندازه یک کاسپت از شاسی‌بلندها بوده و پس از تداوم تولید آن؛ به محصولی کهنه، گران و با ظاهری قدیمی  تبدیل شد. اما چروکی XJ راه را برای جیپ هموار کرد. این محصول اتومبیلی مدرن و خانوادگی بود. چروکی به دلیل برخورداری از سیستم چهار چرخ محرک و فضای فراوانِ کابین از ارزش زیادی برخوردار بود. به این ترتیب جیپ در سال ۱۹۹۳ اتومبیل گرند چروکی را معرفی کرد و موفقیتی بزرگ در تاریخ تولید شاسی‌بلندها به دست آورد.

لینکلن نویگیتور

اگر چه لینکلن ناویگیتور اولین شاسی‌بلند لوکس نبود؛ اما ثابت کرد که یک شاسی‌بلند آمریکایی می‌تواند بسیار ایده‌آل و متمایز باشد. از مشخصه‌های اصلی ناویگیتور باید به قیمت گران، بزرگی، قدرت و طراحی منحصر به فرد آن اشاره کرد. این محصول اتومبیلی مناسب در اواسط دهه ۱۹۹۰ بود. حتی امروز هم ناویگیتور یکی از بهترین و پر مخاطب‌ترین وسایل نقلیه جهان بوده و واقعاً اتومبیلی مدرن و لوکس آمریکایی است.

دوج دورانگو RT

با وجود تعدد فراوان شاسی‌بلندهای گوناگون در بازار؛ دوج دورانگو RT به عنوان تنها شاسی‌بلند عضلانی بازار، موقعیت خود را حفظ کرده است. این اتومبیل تمام ویژگی‌های یک شاسی‌بلند خانوادگی را دارد. دورانگو پیشرانه‌ای ۳۶۰ اسب‌بخاری V۸ داشته و رانندگی با آن بسیار لذت بخش خواهد بود. این محصول سه ردیف صندلی داشته و می‌توان لیستی طولانی از امکانات استاندارد و سفارشی را  برای دورانگو سفارش داد و شاسی‌بلندی شبیه به دوج چارجر سوار شد.

جیپ رانگلر آلتیمیت

رانگلر قطعاً یکی از بهترین شاسی‌بلندهای آفرودی و آمریکایی در چند دهه گذشته است. اما یکی از مشکلات آزار دهنده رانگلر؛ کمبود فضای کافی برای سرنشیان در درون کابین بود. در سال ۲۰۰۷ جیپ رنگلر آلتیمیت یا نسخه چهار درب رنگلر معرفی شد تا فضای بیشتری در اختیار سرنشینان قرار دهد. این عمل کمی دشوار به نظر می‌رسید؛ چون احتمالاً توان و قابلیت‌های ممتاز آفرودی رنگلر کاهش می‌یافت؛ اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و چیزی از جذابیت‌ها و توانایی‌های رنگلر کم نشد. رنگلر آلتیمیت با استقبال خوبی مواجه شده و در نهایت این محصول به یکی از اتومبیل‌های خانوادگی کمپانی جیپ تبدیل شده است. این خودرو اکنون جزء بهترین شاسی‌بلندهای آمریکایی است.

کادیلاک اسکالید

اسکالید کمی دیر وارد بازی شد. این محصول در سال ۱۹۹۹ معرفی شده و اکنون یکی از بهترین‌های بازار است. علاوه بر آن اسکالید را باید جزء موفق‌ترین محصولات جنرال‌ موتورز دانست. این محصول بر پایه شورولت سابربن ساخته شده و مملو از امکانات لوکس، چرم و چوب است. اکنون اسکالید یکی از قابل اعتمادترین و پرمخاطب‌ترین خودروهای آمریکایی است.

فورد برانکو

فورد برانکو کلاسیک در سال ۱۹۶۶ تحولی شگرف در میان شاسی‌بلندها ایجاد کرد و اکنون نیز با اطمینان می‌توان گفت که مدل ۲۰۲۱ فورد برانکو همان کار را تکرار کرده است. در طول سه دهه گذشته؛ برانکو به عنوان یک شاسی‌بلند کامپکتِ بسیار قدرتمند با شورلت بلیزر و دوج رم چارجر جنگیده است. برانکو جدید جیپ رانگلر را به چالش کشیده و قطعاً تحولی عمده در زمینه ساخت و توسعه شاسی‌بلندها به وجود می‌آورد.


گردن کلفت‌ها
با برترین شاسی‌ بلندهای آمریکایی آشنا شوید
مقاله

کد محتوا: ۲۱۰۷۱

ارسال: پنج‌‌شنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱:۳۲

به روز شده: پنج‌‌شنبه، ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۱:۱۶

کلید واژه‌‌ها: شاسی بلند، شاسی‌ بلندهای آمریکایی، جیپ، فورد، شورولت، دوج، کادیلاک

نوع: مقاله

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: خودرونویس

بازدید: ۸۶

زبان: پارسی

(۲ مورد )
در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید. برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید. چنانچه هنوز عضو سایت نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید. (ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

کاردو، به عنوان یکی از بزرگترین فضای آنلاین تبادل و معامله خودرو، در حال حاضر به صدها مشتری در حال ارائه خدمات است. در این نسخه از وب‌سایت کاردو سعی شده است با بهره‌گیری از آخرین متدهای توسعه و برنامه‌نویسی امکان استفاده کاربران از سایت در دستگاه‌های هوشمند (موبایل، تبلت) به صورت ویژه‌ای فراهم می‌سازد و طراحی سایت به گونه‌ای است که لایه‌بندی سایت بر اساس دستگاه شما تطبیق می‌یابد.

این سایت ماحصل، تلاش‌های چندساله کارشناسان خبره در ۲ حوزه صنعت خودرو و IT بوده است و سعی شده است بنا به نیاز کاربر ایرانی و بر اساس شیوه فعالیت جاری کشور سریعترین و بهترین انتخاب‌ها فراهم باشد.

«کاردو» واژه‌ی اصیل پارسی است و به معنای توانمندی و پشتکار است، همچنین نگارش انگلیسی آن (CarDo) به معنای فعالیت مرتبط با خودرو می‌باشد. «کاردو» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا شایسته خدمت‌رسانی به شما باشد.

به دلیل حجم بالای آگهی‌های ثبت شده، امکان بررسی صحت و اصالت آن‌ها امکان‌ناپذیر است، پیش از هرگونه معامله از صحت و اصالت مدارک و خودرو مطمئن شوید، در صورت نیاز می‌توانید از کارشناسان بخش خدمات مشتریان ما جهت راهنمایی و باری‌رسانی استفاده کنید.

طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است.

© ۱۳۹۳-۱۳۹۹ :: کلیه حقوق برای سایت کاردو محفوظ است. استفاده از مطالب سایت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.